Jesteśmy grupą kobiet, które bronią definicji kobiety opartej o płeć oraz sprzeciwiają się wszelkim formom utowarowienia i uprzedmiotowienia naszych ciał.
Piszemy o tym, jak współczesny pseudofeminizm utrwala seksistowskie rozumienie płci oraz relacji między płciami i jakie ma to konsekwencje dla kobiet.
Jesteśmy przeciw prostytucji, surogacji i pornografii oraz przeciw normalizowaniu tych zjawisk w przestrzeni publicznej.
Walczymy z dyskryminacją kobiet i dziewcząt, wynikającą z zastępowania kategorii płci biologicznej nieweryfikowalną "tożsamością płciową" (genderową). W ostatnich latach jesteśmy świadkami zmian kulturowych oraz legislacyjnych w wielu krajach, które pozwalają każdemu mężczyźnie określić się jako kobieta, zmienić prawnie płeć wyłącznie na podstawie słownej deklaracji.
Jako kobiety i feministki nie zgadzamy się na to, by tzw. "tożsamość płciowa" zastępowała w przepisach prawa płeć. Płeć to nie tożsamość. Płeć kulturowa (gender) to zbiór norm, stereotypów, ról społecznie oraz kulturowo narzucanych kobietom dlatego, że są kobietami. Płeć kulturowa to narzędzie, które utrwala podporządkowanie i dyskryminację kobiet. Założenie o tym, że płeć to forma tożsamości, którą można dowolnie wybierać, udaremnia starania o równość kobiet i mężczyzn, a walkę z dyskryminacją opartą o płeć zamienia w walkę z wiatrakami.
Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu portalu: do nadsyłania autorskich tekstów oraz tłumaczeń esejów, fragmentów książek, artykułów z zagranicznej prasy, informacji i wiadomości o prawach kobiet wartych publikacji. Zapraszamy do współtworzenia działu Opinie.
Zastrzegamy sobie prawo do przyjmowania oraz odrzucania wybranych tekstów, także bez podania uzasadnienia. Opublikowanie tekstu na stronie Krytyki Feministycznej nie jest tożsame z poparciem dla opinii Autorek i Autorów wyrażonych w ich tekstach.
Jesteśmy niezależne, nie korzystamy z żadnych instytucjonalnych źródeł finansowania ani grantów. Nie nawiązujemy formalnej współpracy z organizacjami pozarządowymi, uznając je za podatne na ideologiczną korupcję. Skupiamy się na prawach kobiet, jednocześnie dążąc do obiektywizmu w relacjonowaniu i przedstawianiu faktów. Pracujemy społecznie, nie oferujemy wynagrodzenia.
Piszcie do nas przez formularz kontaktowy.
Jesteśmy również na Facebooku, X i Instagramie: